niedziela, 28 lutego 2010

Historia gier z obcym #1

Ponieważ nieco ponad tydzień temu, światło dzienne ujrzała najnowsza gra, gdzie jedną z głównych ról odgrywa ksenomorf, warto przypomnieć sobie historię gier z udziałem obcych.

1.
Pierwszą oficjalną grą sygnowaną logiem ALIEN jest produkcja z 1982 roku która ukazała się na ATARI 2600.

Gra bazowała na pierwszej części filmowej sagi, jednak ówczesne standardy grafiki w grach najwidoczniej musiały zmuszać graczy do uzbrojenia się w potężną porcję wyobraźni, gdyż żadna z postaci jakie możemy w niej spotkać nie przypomina ksenomorfa.

Osobiście jeżeli chodzi o elektroniczną rozrywkę jestem zwolennikiem przekładania grywalności nad grafikę.
Jednak w tej grze, również i ona nie powala na kolana, gdyż  styl rozgrywki jest znany niemal każdemu ze zdecydowanie bardziej kultowej gry, która ukazała się dwa lata wcześniej - Pac Man'a.Tutaj możemy zobaczyć jak prezentowała się pierwsza gra z ksenomorfami.


Kiedyś za stworzenie światowego przeboju wśród gier video mogła odpowiadać zaledwie jedna osoba. W tym wypadku był to Doug Neubauer, na zlecenie Fox Video Games.2.
Kolejną grą jest przygodówka - Alien z 1984 roku (w Europie premiera miała miejsce rok później), która ukazała się na konkurencyjną platformę Commodore 64, oraz na ZX Spectrum i Amstrad CP.

Również i tutaj zarówno za muzykę jak i design gry odpowiedzialna jest jedna osoba - Paul Clansey i mimo że podobnie jak jej poprzedniczka oparta jest na pierwszej części filmowej sagi, wydawcą nie jest Fox Video Games lecz Argus Press Software Ltd.

Screen'y z gry:3.
W roku 1986 roku ukazała się kontynuacja filmu o przygodach pechowej pasażerki statku Nostromo.
Trzy miesiące od daty premiery kinowego hitu, ukazała się gra na jego podstawie.
W USA wydana została przez Activision, natomiast na Europejskim rynku zaistniała dzięki Electric Dreams Software. Dostępna była na 4 platformy: Amstrad CPC, Apple II, Commodore 64, ZX Spectrum.
Grafika od momentu wydania pierwszej gry z obcymi zdecydowanie rozwinęła się, chociaż wciąż obejmowała ona zaledwie 16 kolorów.
Warto zwrócić również uwagę na muzykę w grze, stworzoną przez Russela Lieblich'a.
Podobno żadna gra wtedy nie miała podobnego klimatu :) i bardzo dobrze się sprzedawała.

Całość rozgrywki możemy obejrzeć w tym trzyczęściowym materiale video:Screen'y:

 

  

  

 C.D.N.

3 komentarze:

  1. Hej, screenshoty sie nie pokazuja. Zlinkowales bezposrednio z innej strony.

    OdpowiedzUsuń
  2. dzięki za info, naprawię to ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. ok, wszystko już działa jak należy ;)

    OdpowiedzUsuń