piątek, 18 grudnia 2009

Zmarł scenarzysta "Obcego"
W wieku 63 lat zmarł Dan O'Bannon, autor scenariuszy do takich klasyków kina science-fiction jak "Obcy - 8. Pasażer Nostromo" i "Pamięć absolutna.

Dan O'Bannon od najmłodszych lat interesował się tematami związanymi z science-fiction i horrorem. Czytał komiksy takie jek "Tales From The Crypt", napisał także kilka opowiadań do magazynu Heavy Metal (później zresztą wykorzystane w filmie).
Jego przygoda z branżą rozpoczęła się w roku 1974, kiedy to wraz z Johnem Carpenterem stworzyli klasyk w swoim gatunku - trwający 45 minut film dyplomowy "Dark Star".
Następnie po krótkiej podróży do Europy i szybko zakończonej współpracy z Alejandro Jodorowskym wrócił do USA i napisał scenariusz, pod roboczym tytułem "Star Beast". Skrypt wykorzystany został przez Ridleya Scott'a w "Obcym" i okazało się to "strzałem w dziesiątkę". Kilka lat później twórcom udało się zebrać budżet w wysokości 60 tysięcy dolarów i nakręcić pełnometrażową wersję historii załogi statku niszczącego planety. Film otrzymał prestiżową nagrodę Golden Scroll za najlepsze efekty specjalne.

Obraz okazał się olbrzymim sukcesem i doczekał się szeregu kontynuacji. W późniejszych latach O'Bannon napisał teksty m.in. do "Błękitnego gromu", "Obcych - Decydującego starcia" i "Powrotu żywych trupów".

O'Bannon próbował również swoich sił w montażu i efektach specjalnych. Trzy razy zasiadał na stanowisku reżysera. 

Źródło: www.filmweb.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz